Ostatnim razem opowiedzieliśmy Wam jak potencjalnie może przebiegać branie kredytu oraz na co się szykować. Następstwem wypłaty ostatniej transzy dopełniającej kredyt, czyli jak już wiecie odebrania kluczy, musimy zabrać się za prawdopodobnie najbardziej czasochłonną rzecz ze wszystkich. Wykańczanie mieszkania to proces, który wymaga od nas mnóstwo uwagi, funduszy oraz kreatywności. Na pierwszy rzut oka może wydawać się przerażający, jednak z każdym machnięciem pędzla, przyklejonym kafelkiem czy wstawioną szafką, widzimy jak zmienia się nasz nowy dom. Niniejszy artykuł pomoże zwrócić Waszą uwagę na kilka istotnych kwestii przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Bądźcie dzielni!
Zacznijmy od przyjemnych rzeczy. Czytacie ten artykuł prawdopodobnie dlatego, że jesteście ciekawi jak wygląda wykończenie mieszkania lub jesteście na pewnym etapie zakupu. Bez względu na powód, wszyscy mamy jedną wspólną cechę. Często oczami wyobraźni przenosimy się do naszego wymarzonego domu, myślimy o wylegiwaniu się na kanapie czy spaniu w najbardziej komfortowej sypialni świata. Potraktujcie te projekcje jako motor napędowy do działania, ponieważ przewożenie paczek, wiaderek i innych narzędzi nie będzie trwało wiecznie. Doprowadzenie kwestii remontowych do końca da Wam upragniony azyl. Wiele rzeczy może pójść nie po Waszej myśli, ale zawsze znajdzie się jakieś wyjście. Wypisaliśmy dla Was kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę:
-
Ile to może trwać?
To zależy! Wykańczanie mieszkania jest niestety na tyle skomplikowaną sprawą, że zawiera w sobie mnóstwo odmiennych składowych. Mamy tutaj na myśli fakt, iż kto inny zrobi Wam wymarzone wzory i kolory na ścianach, inna ekipa zajmie się meblami, a tylko Stolarz pod Giżyckiem robi te konkretne rzeźbienia na upragnionej toaletce do sypialni. Kolejną sprawą jest termin zamawiania usługi. Zawsze macie możliwość ustalenia pewnych kwestii jeszcze przed odbiorem mieszkania. Nie jest to jednak możliwe dużo wcześniej, ponieważ niewiele firm jest w stanie realizować projekt bez wcześniejszego zmierzenia mieszkania. Ten punkt ma zwrócić Waszą uwagę na fakt, iż możliwie najszybciej warto zebrać listę numerów, pomysłów oraz inspiracji. Następnie możecie zasiąść wygodnie z telefonem i kawą oraz zabrać się za organizację. Dzięki temu zaplanujecie wszystko do przodu, a to skróci czas oczekiwania na przeprowadzkę do swojego nowego domu.
Zobacz również: Kredyt Hipoteczny – Krok po kroku i na luzie
-
Budżet na projekt “Moje wymarzone mieszkanie”
Jedną z najtrudniejszych do zaplanowania kwestii jest dokładne wyliczenie budżetu. Pragniemy uspokoić Was – nie było jeszcze takiego, co by wyliczył wszystko bez kilku lub kilkunasto procentowego błędu, oczywiście na niekorzyść. W tym punkcie pragniemy zwrócić uwagę na podejście do tematu. Po pierwsze, jeżeli przygotowaliście wstępne wyliczenia, dodajcie do nich 10-20% powstałej kwoty. Po drugie trzymajcie się jasno określonego planu priorytetów. Wykończenie rozpocznijcie od większych wydatków, czyli ściany, podłogi, drzwi, łazienka (wraz z pełnym montażem białym). Poza tym oczywiście pozostałe kwestie budowlano-remontowe. Następnie weryfikacja budżetu i rozplanowanie aranżacji wnętrze. O tym jednak w dalszej części.
-
Przedłużyć weekend czy może wykorzystywać urlop?
Prawdopodobnie zastanawiacie się czy koniecznym będzie branie urlopu? Wszystko zależy od Waszego planu. Mogą wystąpić dni, ze kilka dostaw, spotkań czy telefon nawarstwi się jednego dnia, ale to chyba jedyna sensowna droga. Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę, jeżeli wiecie, że mieszkanie do odbioru za rok, szukajcie, pytajcie, zbierajcie numery i rezerwujcie terminy. Projektant, ekipa wykończeniowa, stolarze oraz zdun – to ich problem, aby dotrzymać terminów zgodnie z umową. Wy jednak musicie ich najpierw zatrudnić. Jeżeli rozplanujecie i zorganizujecie to odpowiednio szybko, Wyspy Kanaryjskie lub Mielno stoją przed Wami otworem. Mieszkania dadzą sobie radę bez Was przez ten czas.
-
Architekt? Ja sam(a)!
Pamiętacie, jak w przypadku kredytów doradzaliśmy, aby całość rozpocząć od doradcy finansowego? Nie wyobrażamy sobie wykańczania mieszkania bez Pana lub Pani Architekt. Pamiętajcie, że już na samym starcie, dzięki obszernemu doświadczeniu wspominanego specjalisty, jesteście w stanie zweryfikować swoje plany. Począwszy od kosztów, poprzez wykorzystanie danych pomieszczeń, a skończywszy na aranżacji. Warto zweryfikować swoje pomysły, bo istnieje spora szansa, że mogą być one mało korzystne, nie tylko pod kątem finansowym. Ostatnią, kluczową kwestią, jest fakt, iż w cenę projektu są również wliczone dokładne plany wykonania danych elementów. Ekipa remontowo-budowlana dostaje wszystko od A do Z. Unikamy nieporozumień oraz ciągłego sprawdzania aktualnego stanu rzeczy. Komfort, wykorzystanie potencjału oraz double-check swojego planu. Brzmi dobrze, prawda?
-
“Mieszkania pod Klucz”
Rynek wykończeniowy ma wiele do zaoferowania. Może spotkaliście się z hasłem “Wykańczania pod klucz”. W wielu przypadkach oferty propagowane pod tym “sloganem” zawierają w sobie kompleksowe usługi. Dzięki temu mamy do dyspozycji koordynatora projektu, poszczególne ekipy remontowe i specjalistów. W pewnym sensie zamawiamy cały projekt w jednym miejscu. Jeżeli wspominany stolarz spod Giżycka nie jest u Was koniecznością, takie rozwiązanie może idealnie sprawdzić się w Waszym przypadku. Nawet kwestie logistyczne są pilnowane przez wspominanego menadżera, który rozplanuje etapy zamówień oraz wykonywanych części projektu. Innymi słowy, spora część obowiązków, zostaje Wam zdjęta z barków. Być może właśnie w tej chwili ktoś taki jest Wam potrzebny? Polecamy Wam zatem dwie, sprawdzone firmy, które zawsze chętnie rekomendujemy naszym klientom.
KODO
Strona internetowa: http://www.kodo.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/wnetrzaKODO/
TM Buildingsystem
Strona internetowa: http://www.tmbuilding.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/tmbuildingsystem
-
Przenoszenie gotowych projektów 1:1? Czy można tworzyć takie mieszkania?
Zapewniamy Was, że to nie najlepszy plan. Polecamy wręcz porzucić ten pomysł na samym starcie. Zbierajcie inspiracje do jednego folderu. Zrzuty ekranu z portali społecznościowych, fotografie z wyszukiwarek, magazynów czy innych źródeł to najlepsza droga. Gdy zbierzecie pokaźną ilość, przeglądajcie je od czasu do czasu, aby eliminować te które nie przetrwały próby czasu. Utwierdzajcie się również w przekonaniu, która wizualizacja jest priorytetem. Dzięki zgromadzonemu materiałowi, będziecie w stanie pracować wraz z projektantem wnętrz nad wymarzonym miejscem. Lepiej jest stworzyć autorski pomysł, a nie kopiować cudze pomysły, prawda?
-
Priorytety, kolejność wykonywania działań i inne synonimy
Ostatnią częścią pragniemy zwrócić Waszą uwagę na priorytety. Jeżeli dysponujecie ogromnym budżetem lub hasłem “cena nie gra roli” to pomińcie ten podpunkt. Przyjmijmy, ze skupiamy się na pozostałej części prac. Mieszkanie czy dom, stoi gotowy pod kątem budowlano-remontowym. W takim momencie musicie się zastanowić co będzie niezbędne na samym starcie. Niestety nie rozłożymy wszystkiego na czynniki, ale dla przykładu maszyna do popcornu, drugi telewizor do sypialni czy zestaw wypoczynkowy na ogród może poczekać. Polecamy stworzyć sobie listę oraz nadać każdej z nich priorytet. Powiedzmy:
1 – Niezbędny (lodówka, pralka, łóżko, kanapy, szafa …)
2 – Potrzebne w drugiej kolejności (ekspres do kawy, mikser, soundbar …)
3 – Dodatki (Zestaw wypoczynkowy do ogrodu, kolejna szafa, toaletka od stolarza spod Giżycka …)
Mamy nadzieję, że powyższy tekst okaże się dla Was bardzo przydatny. W razie jakichkolwiek pytań, możecie liczyć na nasze wsparcie. Szczególnie, gdy jesteście o jeszcze jeden krok wcześniej, czyli planujecie zakup mieszkania czy domu lub posiadacie mieszkania na sprzedaż. Nasi agenci czekają na Wasze zgłoszenia!