Czym jest rynek pierwotny? Jakie ma zalety oraz wady? Dlaczego warto kupować nowe mieszkania, domy czy lokale usługowego? W jakich przypadkach warto sięgać po “mieszkania z drugiej ręki”? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym odnajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Krótkie wprowadzenie w celu rozróżnienia rynku pierwotnego od wtórnego. Ten pierwszy dotyczy oczywiście nieruchomości prosto od dewelopera, które nie miały jeszcze swoich prawnych właścicieli w postaci firmy lub osoby fizycznej. Dotyczy to każdego typu inwestycji. Z kolei rynek wtórny to oczywiście nieruchomości, które miały chociaż jednego nabywcę. Rozróżnienie na pierwszy rzut oka jest dość oczywiste, ale jak to w wielu przypadkach ma miejsce – diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego też poniżej zachęcamy Was do sprawdzenia wpisu na temat rynku wtórnego, dzisiaj skupimy swoją uwagę na rynku pierwotnym.
Sprawdź koniecznie: Czym się charakteryzuje Rynek Wtórny?
Nowe mieszkania na sprzedaż to “towar rynkowy”, który w okresie pandemii przeżywał ogromny rozkwit. Głównie za sprawą rekordowo niskich stóp procentowych. Rynek pierwotny od kilku lat, szczególnie w dużych miastach, nieustannie rośnie i zajmuje dotąd nie przewidziane pod zabudowę tereny. Nowe nieruchomości powstają, ponieważ popyt praktycznie nie spada. Dopiero teraz, w połowie 2022 roku, sytuacja może zacząć ulegać zmianie. Wszystko przez zaostrzanie warunków udzielania kredytów hipotecznych, wzrost WIBORu. Całość zdecydowanie zmniejsza zdolności kredytowe potencjalnych kupców.
Rynek pierwotny – charakterystyka i zalety
Zawsze popieramy skondensowane i proste komunikaty, które dają możliwie jak najwięcej treści w przystępnej formie. Dlatego też cechy charakterystyczne dla rynku pierwotnego spisaliśmy w formie podpunktów, dostępnych poniżej. Poniżej zebraliśmy również aktualną listę ofert “Rynek Pierwotny Wrocław oraz okolice”. Zachęcamy do przejścia na dół artykułu. Przejdźmy więc do konkretów. Nowe nieruchomości charakteryzuje przede wszystkim:
- Stan deweloperski – zakup nowego mieszkania to oczywiście pełna dowolność w kwestii wykończenia. Większość ofert od deweloperów prezentuje nowe nieruchomości w tzw. “stanie deweloperskim”. W takim przypadku możecie zdecydować się na własnoręczne wykończenie lub odpowiednie jego przygotowanie. Mowa tutaj np. o wpustach na klimatyzację, przerobienie elektroniki, grzanie podłogowe i wiele innych. Coraz więcej firm deweloperskich oferuje usługi wykończeniowe, które często widnieją pod hasłem “mieszkanie pod klucz”. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Bez wątpienia masz dużo większe pole do manewru, niż w przypadku rynku wtórnego.
- Gwarancja (rękojmia) – odbierając nowe mieszkanie czy lokal usługowy, koniecznym jest zatrudnienie specjalisty od spisywania protokołu. Wszelkie nieprawidłowości w wymiarach, źle wykonane elementy wykończenia czy kwestie stricte konstrukcyjne zostają wtedy zgłoszone do dewelopera. W ramach gwarancji, czyli “rękojmi za wady nieruchomości” firma jest prawnie zobowiązana do usunięcia wad. Standardowo trwa ona 5 lat i chroni nabywcę. Ostatecznie nieruchomość powinna być wydana w idealnym stanie. Mieszkanie z drugiej ręki tego nie zapewni.
- Podobieństwo sąsiadów – prawdopodobnie zastanawiasz się o co chodzi? Wystarczy spojrzeć na temat zakupu nieruchomości “na chłodno”. Ceny mieszkań w danym standardzie czy rejonie są mocno zbliżone. Lokalizacja determinuje czy lubisz ciszę i spokój, czy zgiełk centrum miasta. Rynek pierwotny zapewnia w dużej mierze mocno zbliżony profil Twoich potencjalnych sąsiadów. Oczywiście nie ma gwarancji jak w przypadku rękojmi, ale jakby się nad tym zastanowić, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dookoła Ciebie zamieszkają osoby w podobnym wieku. O zbliżonym celu zakupu nieruchomości i wiele więcej. Rynek wtórny to absolutna mieszanka. Nad Tobą może mieszkać starsza Pani, która żyje tam od lat i kocha ciszę oraz spokój. Za ścianą z kolei ktoś, kto dostał mieszkanie po rodzicach i bywa tam raz na kilka tygodni. Losowość nieco się zmniejsza w przypadku nowego mieszkania.
- Nowoczesny wygląd – dość oczywisty, ale często pomijany element. Nawet najpiękniej odnowiona architektura z lat 90. czy początku XXI wieku nie będzie podobna do najnowszych rozwiązań czy standardów. Abstrahując od aspektów wizualnych, rynek pierwotny to również modernistyczne technologie. Począwszy od kwestii termicznych, odprowadzania wilgoci czy szczelności budynku, a skończywszy na udogodnieniach w użytkowaniu klatki schodowej, terenów przynależnych i innych.
- Tereny przynależne – wielu deweloperów decyduje się na zachęcenie potencjalnych kupców dodatkowymi udoskonaleniami infrastruktury. Począwszy od tych wewnątrz, czyli rowerownie, siłownie, place zabaw, a skończywszy na mini parkach, strefach odpoczynku czy outodoorowych przestrzeniach do ćwiczeń. Jeżeli lubisz dojeżdżać rowerem do pracy, nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu lub kochasz czytać książkę w towarzystwie zieleni – istnieje sporo inwestycji, które zapewnią Ci komplet wrażeń na Twoim podwórku. Rynek wtórny nie oferuje tak wielu rozwiązań.
- Brak PCC – zakup nieruchomości na rynku pierwotnym nie wymaga opłaty Podatku od Czynności Cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości zakupionego lokalu.
Rynek pierwotny – potencjalne wady oraz zagrożenia
Warto wspomnieć również o potencjalnych lub oczywistych wadach, gdy decydujemy się na nowe nieruchomości z rynku pierwotnego. Oto kilka z nich:
-
- Lokalizacja – w wielu przypadkach nowo powstałe nieruchomości znajdują się na obrzeżach miasta, a na pewno w znaczącej odległości od centrum. Oczywiście, determinuje to cenę mieszkania, jednak wiele osób decyduje się na większe miasta takie jak Wrocław, aby móc korzystać z jego dobrodziejstw, bez konieczności godzinnego dojazdu do najbliższej atrakcji czy centrum handlowego.
- Termin odbioru nieruchomości – spora ilość inwestycji rozpoczyna proces sprzedażowy jeszcze przed znaczącym zarysowanie konstrukcji. Niesie to za sobą spory czas oczekiwania. Oczywiście, ułatwia to adaptację wydatków kredytowych, pozwala przygotować się na istotną zmianę w budżecie. W wielu jednak przypadkach sprawia, że podpisujemy umowę, realizujemy część kredytu hipotecznego i mamy wrażenie, że w zasadzie nic się nie wydarzyło. W naszej opinii, całość zależy od Twojego planu. Weź pod uwagę, że transze kredytu to stopniowe zwiększanie raty. Pozwala to rozpocząć “przygodę z własnym M” nieco szybciej.
- Wyższe ceny – nowe mieszkania, w świeżym standardzie, to oczywiście większa cena za metr. W wielu jednak przy przypadkach zdarza się, że budynki w mocno zbliżonej lokalizacji, gdzie jeden z nich jest z rynku wtórnego, drugi zaś dopiero co powstał i nie znalazł jeszcze właściciela, mają praktycznie identyczną cenę. Rynek pierwotny Wrocław jest tego najlepszym przykładem.
- Niedokończenie inwestycji – upadek, czyli splajtowanie dewelopera może wydarzyć się w każdym momencie. Pragniemy uspokoić jednak wszystkich, którzy mają wątpliwości w tej kwestii. Pomimo, iż sytuacja sprawi komplikację i zdecydowanie jest wadą, Twoje pieniądze są bezpieczne. Odpowiednie narzędzia, które pojawiły się wraz z nowymi ustawami dla rynku nieruchomości oraz nowelizacje, zdecydowanie poprawiły bezpieczeństwo nabywców.
Podsumowanie – Rynek pierwotny Wrocław
Chociaż artkuł dotyczy ogólnej charakterystyki, większość naszych ofert pochodzi z Wrocławia i jego okolic. Poniżej znajdziecie aktualne zestawienie inwestycji z rynku pierwotnego. Koniecznie skontaktujcie się z naszymi agentami. Odwiedźcie również nasz profil na facebooku.
OFERTY
Zapraszamy również na stronę główną lub zakładki oferty, aby skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania